Home Novinky Zapáchá vám klimatizace? Řešte to

Zapáchá vám klimatizace? Řešte to

Zapáchá vám klimatizace? Řešte to

Příčina zápachu klimatizace

Možná jste to také poznali, nebo se s tím zrovna potýkáte. Zapnete klimatizaci a v interiéru vašeho vozidla se začne šířit zápach podobný zatuchlině. 
Ptáte se proč? Nejčastější příčinou je zanedbaný servis klimatizace. Dezinfikovali jste ji, nebo jste ji svěřili do péče autoservisu? Je to zapotřebí. Odebírá totiž ze vzduchu vlhkost, která zůstává ve výparníku. Nejenže vás v takovém případě bude provázet nepříjemný zápach, ale není to ani nic zdravého. Vlhkost je živnou půdou pro různé roztoče, bakterie či plísně (právě ty způsobují zápach). Budete je v autě vdechovat, což může vést ke kašli, bolesti v krku, pálení očí či dokonce k alergické reakci.
A samozřejmě má zanedbaná klimatizace sníženou účinnost. Nečekejte proto, až začne klimatizace zapáchat, a raději dbejte na její pravidelný servis.

Jak na pravidelný servis klimatizace

Klimatizace by se měla zhruba dvakrát ročně čistit a dezinfikovat, nejlépe před sezónou a po sezóně. Pokud jste se rozhodli přistupovat k servisu jednou ročně, volte dobu před sezónu, ať máte zajištěné její bezproblémové fungování v létě.
Dezinfekci klimatizace můžete provést sami sprejem, ale celkový servis svěřte odborníkovi. Nejenže vám zařízení dezinfikuje, ale také ji zkontroluje a případně vám zajistí další úkony, které jsou zapotřebí. Patří mezi ně odsátí a recyklace starého chladiva, výměna kabinového filtru (je vhodné měnit cca jednou za dva roky), kontrola tlaku, plnění olejem, případně opravy tlakových hadic a další.  
A jak můžete vy pečovat o klimatizaci? Kromě toho, že nepodceníte dezinfekci a servis, zapínejte klimatizaci alespoň jednou za čtrnáct dní, i když ji nepotřebujete. Doporučuje se také vypínat ji ještě před koncem cesty. 

Nezapomínejte: Klimatizace vyžaduje pravidelný servis, alespoň jednou ročně. Do autoservisu také zamiřte, máte-li s ní jakékoliv problémy - snížený výkon, zápach, vyšší hluk atd.


Komentář